Připravte se na jaro

Připravte se na jaro – a vezměte to s úsměvem

S blížícím se koncem února se dny prodlužují, slunce nabírá sílu a příroda se chystá otevřít dveře jaru. Pro všechny milovníky zahrad je to jasný povel: „Začínáme, honem do zeleného světa!“ Jak se ale správně připravit, abyste nemuseli na jaře lapat po dechu? Máme pro vás pár tipů, které zaručí, že váš zahradnický start bude hladší než čerstvě vyžehlená košile.


1. Naplánujte si práce na zahradě

Aneb ‚kdo neplánuje, přemýšlí až u lopaty‘.

Než se vrhnete do rozrývání záhonů a máchání rukou v hlíně, vezměte si chviličku pauzu s tužkou a papírem (nebo mobilní aplikací, ať jde doba s vámi).

  • Kontrola zahradního náčiní: Jsou vaše nůžky ostřejší než kuchyňský nůž? Nebo spíš připomínají starý rezavý otvírák na konzervy?
  • Příprava půdy: Pokud sluníčko přidá na výkonu, můžete jemně nakypřit záhony a dodat jim trochu vzduchu – a to dřív, než vám je obsadí plevel, který se probouzí dřív než ranní ptáče.
  • Sazeničky a semena: Rozhodněte se, co chcete letos pěstovat (a co opravdu sníte). Nemá smysl pěstovat mini dýně, když je nikdo v rodině nechce (nebo naopak – třeba jste dýňoví nadšenci!).

Dobrý plán vám ušetří nervy i čas a na jaře budete v klidu sledovat, jak si sousedé teprve vzpomněli, že něco chtěli zasadit…


2. Využijte posledních chladnějších dní

Konec února bývá nevyzpytatelný jako aprílové vtípky. Ale můžete toho chytře využít:

  • Omezení škůdců: Silnější mráz dokáže vyřídit larvičky, které si libují v půdě a chystají se na ničení vašich budoucích rostlin.
  • Stříhání některých dřevin: Máte-li ještě nějaké zapomenuté keře, které potřebují zmlazení, můžete se do toho pustit (pokud nejde o teplomilné citlivky typu broskvoně).

Jen pozor na sněhové překvapení! Sledujte předpověď, abyste nezasadili saláty do „krycí bílé peřiny“, co jim už nedopřeje dýchat.


3. Rozmanitost výsadeb: Plánujte dopředu

Protože pestrost je kořením života – a zahrady taky.

Když zkoumáte zahrádkářské katalogy, přijměte to jako dobrodružnou výpravu. Můžete objevit netradiční druhy zeleniny, podivuhodné barvy květin nebo bylinky, které jste ještě nikdy nepěstovali.

  • Zelenina: Zkusíte klasiku (rajčata, papriky, salát) nebo dáte šanci něčemu bláznivému (fialová mrkev, žlutá rajčata)?
  • Bylinky: Chcete si doma hrát na michelinské kuchaře? Bazalka, tymián, koriandr… vaší fantazii se meze nekladou (jen pozor na místo).
  • Květiny: Kromě okouzlujícího pohledu vám pomohou přilákat užitečný hmyz, který si na mšicích pochutnává lépe než vy na nedělním zákusku.

4. Předpěstování a první výsevy

Kdo si hraje, ten … má brzy úrodu.

Na konci února už můžete zahájit útok na parapety a okenní římsy:

  • Papriky, rajčata, celer: Vysévejte je co nejdříve, aby měly čas posílit kořeny. Vytvoříte tak „zelenou školku“ přímo u sebe v obýváku.
  • Saláty a ředkvičky: Pokud máte nevytápěný skleník, udělejte jim radost, ale jen pokud jim počasí opravdu přeje.

Každá zahrada je svá – sledujte teplotu, vlhkost i intuici a nebojte se zkoušet. Třeba zrovna zjistíte, že se u vás daří okurkám v lednu (no, možná ne, ale za pokus to stojí).


5. Věnujte se ovocným stromům i keřům

Protože zdravé stromy = šťastné bříško s ovocem.

Ještě jste nestihli prořezat hrušky a jabloně? Teď je ta chvíle, než začnou narašené pupeny vykukovat. Hodí se také:

  • Nátěry kmenů: Bílá barva chrání před prudkými výkyvy teplot i škůdci. Strom tak dostane nejen stylovou bundu, ale i ochranu proti hmyzím nenechavcům.
  • Kontrola vázání: Mrkněte na provazy nebo pásky, kterými jste keř či stromek kdysi poutali k tyči (aby neulétl?). Mohou být příliš těsné nebo zpuchřelé.

A jestli chcete být opravdovým orchardským mistrem, omrkněte náš aktuální článek o jarním střihu ovocných dřevin. Tam už se dozvíte i to, jak správně s nimi komunikovat, aby se jim u vás líbilo.


6. Těšte se na jaro a užijte si zahradničení

Zahrada je radost, a ne stres.

Využijte posledních zimních chvilek k zásadním přípravám – až přijde jaro v plné síle, budete moct přijímat jeho dary s otevřenou náručí. A co vám za to zahrada vrátí?

  • Bohatou úrodu: Vlastní zelenina chutná dvakrát líp (a voní třikrát líp).
  • Krásné květy: Vaše oči si smlsnou a opylovači si to namíří rovnou k vám.
  • Příjemný pocit: Když se něco povede, říká se tomu zahradnické štěstí – a to opravdu existuje.

Závěrem

Nebojte se experimentovat, hrát si s různými druhy rostlin i odrůdami. Konec února je perfektní čas na to, abyste se naladili na jarní notu a měli vše připravené dřív, než se rozutečou květy a poupata. A pokud byste snad uvízli na mrtvém bodě (nebo nevěděli, zda zasadit padesát rajčat či jen pět), naše Zahradní Centrum SMARAGD vám rádo poradí, přidá tipy i pomocnou ruku.

Tak vzhůru do plánování a kypření! Jaro už klepe na dveře a vy můžete být připraveni ho uvítat se vší parádou. A hlavně – užijte si to! Zahradničení je přece koníček, který nás učí trpělivosti, radosti a občas i lehkému smyslu pro humor, když nám to sem tam nevyjde úplně podle plánu.